cyber kids on real

COPE

Międzynarodowa kampania: Look for similarities not differences. Together against islamophobia

Stworzyliśmy koncepcję międzynarodowej kampanii i materiały kampanijne: Look for similarities not differences. Together against islamophobia. Celem kampanii jest przeciwdziałanie islamofobii. 

 


Nietolerancja, dyskryminacja i nienawiść jakiej doświadczają Muzułmanie powodują, że wielu/-e z nich na co dzień żyje w strachu. Podstawy tej niechęci są różne - w Polsce mamy do czynienia z islamofobią bez muzułmanek i muzułmanów, którzy stanowią jedynie 0,1 procent populacji. Niechęć do Islamu wśród Polek i Polaków opiera się na niewiedzy i stereotypach, które prowadzą do wzrostu uprzedzeń, dodatkowo napędzanych przez polityków i media, szerzące dezinformację i nienawiść.

 

Skuteczne przeciwdziałanie stereotypom powinno opierać się na edukacji, która pokazuje, że razem tworzymy wspólnotę. Dlatego w kampanii przedstawiamy różne sytuacje, które łączą ludzi. Podkreślamy to, że niezależnie kim jesteśmy i skąd pochodzimy mamy takie same potrzeby, uczucia, boimy się podobnych rzeczy, przytrafiają nam się podobne wpadki.

W kreacjach kampanijnych zilustrowane są zwykłe życiowe momenty takie jak: urodziny, porwany parasol, zabawa, radość, strach przed pająkiem – te uczucia i sytuacje są uniwersalne dla nas wszystkich. Tworzymy pozytywny przekaz, zbudowany na humorystycznym podejściu, z żartem i gagami.  

Humorystyczne i umowne ujęcie poważnego tematu, sprawia, że odbiorcy nie poczują się napiętnowani i nie zamkną się na przekaz, a raczej zaczną utożsamiać się z muzułmanami i muzułmankami. Świat nie jest doskonały, ale może być lepiej, jeśli będziemy empatyczni.

  • KLIENT COPE
  • ROK 2021

Na stronie internetowej: project-cope.com/education znajdują się informacje na temat zjawiska islamofobii oraz podpowiedzi jak można na nią reagować.

Kampania powstała na zlecenie COPE, czyli austriacko - polsko - słowackiego zespołu złożonego z trzech organizacji i instytucji kultury. Community work, Participation & Empowerment ( w skrócie COPE) tworzą Caritas Wiedeń, Muzeum Sztuki Nowoczesnej z Wiednia (MUMOK), Mareena z Bratysławy i Stowarzyszenie Nomada z Wrocławia.  Z rasizmem antymuzułmańskim, zwłaszcza na poziomie strukturalnym, nie da się walczyć za pomocą pojedynczych akcji. Dlatego ważna jest współpraca na poziomie europejskim.

teksty: Łukasz Pyrka 
ilustracje: Magda Pankiewicz i Dominik Cymer

Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej (Rights, Equality and Citizenship Programme (2014-2020)

ZAMKNIJ

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj